Menu

Psycholka w podróży

Podróże mniejsze i większe oraz psychologiczny galimatias dla każdego.

Wrocławska Szuflandia

a.zielinska79

Co niektórzy pamiętają zapewne słynny film "Kingsajz" Juliusza Machulskiego z 1987 roku z niezapomnianymi kreacjami Katarzyny Figury (oj, to Panowie na pewno pamiętają), Jacka Chmielnika i Jerzego Stuhra. A jak nie, to tu mam małe przypomnienie: http://www.filmweb.pl/video/na+skr%C3%B3ty/Kingsajz-29419

7340022.2Odświeżyłam pamięć? No właśnie!! Zrobiłam to w celu wyjaśnienia tytułu dzisiejszego wpisu: Wrocławska Szuflandia....bo dziś będzie o krasnoludkach. Tak, jak Szuflandia była w latach '80 w Polsce symbolem Raju dla Wybrańców, tak wrocławskie krasnale były symbolem walki z ponurą rzeczywistością PRL. Pierwszy wrocławski Krasnal był symbolem antykomunistycznego ruchu Pomarańczowa Alternatywa. "Sama nazwa Pomarańczowa Alternatywa była początkowo tytułem niezależnej gazetki, kolportowanej podczas strajku studentów Wydziału Filozoficzno- Historycznego UWr we wrześniu 1981 r."  Potem ruch zaczął organizować ciekawe happeningi, w którym uczestniczyli aktywiści noszący czerwone, szpiczaste czapeczki krasnali. Na murach zaś pojawiały się często takie oto obrazki:

krasnal1253x300

 Na ulicy Smoluchowskiego( we Wrocławiu oczywiście) pod numerem 22 znajdziemy właśnie powyższego jegomościa. "Mieszka"  on po prawej stronie od drzwi wejściowych i jest ostatnim krasnalem namalowanym przez członków Pomarańczowej Alternatywy.

Pierwszego czerwca 2001r. do tego namalowanego dołączyły te rzeźbione. Pierwszy wrocławski krasnal otrzymał imię  Papa Krasnal i stanął on w miejscu, w którym swój początek brały demonstracje antykomunistyczne- deptak ulicy Świdnickiej.

Papa_Krasnal_Papa_Dwarf_Wroclaw_dwarf_02Kolejne krasnale wciąż powstają. Są obu płci (panią Demokrację już poznaliście wczoraj). Nie będę opisywać poszczególnych krasnoludków, ponieważ jest wiele stron, które to robią, ot choćby https://www.facebook.com/WroclawskieKrasnaleWroclove/. Polecam również aplikację na smartfona, która jest jednocześnie grą miejską. Zadaniem jest oczywiście znalezienie i odznaczenie na mapie jak największej liczby krasnali. Polecam gorąco!!

Kochani ja i moja rodzinka wczoraj właśnie poszukiwaliśmy wrocławskich krasnoludków. Poniżej przedstawię Wam zdjęcia kilku z nich. Ale dla mnie najważniejszym znaleziskiem były Stare Jatki i pomnik postawiony tam ku czci Zwierząt Rzeźnych. Spełniłam swoje małe marzenie, bo usiłowałam do nich dotrzeć już kilka razy, ale zawsze coś nie wychodziło...do wczoraj.

IMG_20180603_160337Dało mi to trochę do myślenia! Próbuj, a jeśli coś nie wychodzi, to próbuj dalej, a jeśli nadal coś nie wychodzi...to nie wstydź się prosić o pomoc. To na prawdę nie boli!! Skoro możemy dawać, możemy również brać. Ach, jakąż to daje satysfakcje, gdy już dotrze się do tego wymarzonego celu, zwłaszcza z najbliższymi sercu osobami!!! (To był ten mały psychologiczny galimatias). Kochani, żeby nie przynudzać i być fair z prawami autorskimi: podczas pisania korzystałam z pomocy fantastycznego przewodnika po Wrocławiu i kilku innych źródeł:

Zdjęcia mojego autorstwa to wszystkie poniżej oraz zdjęcie pomnika zwierząt rzeźnych.

Miłego czytania!!

Giełduś, Stara Giełda, plac Solny 16

 Automatek 2, pl. Dominikański obok BiedronkiPan Croissant, ul. Kuźnicza 65/66, PiekarniaChrapek, Hotel Patio, ul. Kiełbaśnicza 24/25

 

 

 

© Psycholka w podróży
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci